Rośliny domowe są cenną ozdobą każdego domu. A przynajmniej powinny. Nie rzadko zdarza się, że z powodu braku wolnego czasu, kwiaty ozdobne są zaniedbywane. Efekt? Liście żółkną, kwiaty więdną a rośliny, zamiast zdobić mieszkanie, po prostu je szpecą.

Domownicy nie muszą jednak rezygnować z ozdobnych roślin. Podajemy przykład 10 najmniej wymagających, a jednocześnie najpiękniejszych roślin domowych.

1. Dracena obrzeżona– charakteryzuje się długimi liśćmi, które tworzą piękną koronę. Nie wymaga specjalnych warunków uprawy. Najlepiej rośnie w jasnych pomieszczeniach, jednak nie może być narażona na bezpośrednie promienie słoneczne. W czasie letnim należy podlewać ją raz w tygodniu a w czasie zimowym raz na dwa tygodnie.

2. Szeflera drzewkowata– lubi jasne oraz półciemne stanowiska. Roślina posiada zdolność wchłaniania zanieczyszczeń z powietrza, dlatego szczególnie polecana jest do pomieszczeń sypialnianych.

3. Nolina– ozdobna roślina zwana również nogą słonia czy wodną palmą. Nolina magazynuje wodę w zdrewniałym, pękatym korzeniu stąd też potoczna nazwa- noga słonia. Dzięki układowi liści Nolina świetnie naśladuje wysokie palmy. Jest rośliną bardzo odporna na przegrzanie oraz przesuszenie. Idealna dla osób zapominających o kwiatach.

4. Echmea wstęgowata– roślina z efektownym różowym kwiatem w kształcie rozety. Roślina lubi nasłonecznione miejsca i jest łatwa w uprawie. Wymaga podlewania dwa razy w tygodniu.

5. Zamiokulkas zamiolistny– roślina o ciemnozielonych owalnych liściach, lubiąca zacienione miejsca. Nie wymaga częstego podlewania i odporna jest na choroby. Nie lubi jednak przeciągów.

6. Pandan Veitcha– roślina, która osiąga ponad dwa metry wysokości, dlatego polecana jest do wysokich pomieszczeń. Pandan zdobi swoimi pasiastymi, długimi liśćmi. Odporna jest na choroby.

7. Sansewieria gwinejska– ze względu na układ liści zwana jest potocznie żelazna szablą. Odporna jest na przesuszenie, zanieczyszczone powietrze, nie toleruje tylko nadmiernego podlewania.

8. Scindapsus złoty – pnąca się roślina o zielono żółtych liściach. Bardzo dobrze rośnie w jasnych pomieszczeniach, odporna na przesuszenia. Jedynym wymogiem jest przygotowanie drabinki, aby roślina mogła się swobodnie pnąc.

9. Dracena sanderiana– roślina zwana również bambusem. Nie wymaga szczególnego zainteresowania. Najważniejsze jednak jest, aby stał cały czas w wodzie, którą należy wymieniać raz na dwa-trzy tygodnie.

10. Aglonema zmienna– bardzo dobrze rośnie w zacienionych pomieszczeniach. Odporna jest na suche powietrze i nie wymaga zbyt częstego podlewania. Toleruje również stanowiska nasłonecznione.
Post Your Thoughts