Z problemem występowania żarłocznych mrówek w ogrodzie spotkał się każdy ogrodnik. Te owady występują prawie na całym świecie. Żywią się nie tylko roślinami, ale również innymi owadami. Mrówki żyjące w glebie tworzą liczne korytarze, często pod korzeniami roślin co ma negatywne skutki w postaci przesuszenia.

Źle nawodniona roślina jest słaba i często choruje. Mrówki również podgryzają korzenie, bulwy, i kłącza roślin. Zjadają pąki kwiatów, liście i nadgryzają owoce. Czasem są na tyle bezczelne, że pośrodku trawnika potrafią zbudować mrowisko.

Na szczęście można walczyć z tymi szkodnikami metodami ekologicznymi. Jest to ważne, jeżeli mrówki zaatakowały drzewa lub krzewy owocowe.

Najczęstszą metodą używaną do walki z mrówkami jest obsypanie mąką kukurydzianą ścieżki, po której mrówki się przemieszczają. Po zjedzeniu mąki owady te pęcznieją i giną.

Kolejną skuteczną metodą na pozbycie się mrówek, jest wystawienie dużego talerza z miodem. Mrówki przychodzą po zapachu i się przyklejają. Ta metoda ma jednak sens tylko wówczas występowania nielicznych osobników.

Cynamon również jest sprzymierzeńcem ogrodnika, chcącego pozbyć się mrówek. Rośliny należy obsypać dookoła cynamonem, w ten sposób mrówki będą miały barierę, której nie przejdą.

Wrząca woda również jest pomocna – polewamy nią mrowisko, choć po tym zabiegu mrówki mogą je odbudować.

Aby poradzić sobie z inwazją mrówek, można przygotować wywar z czosnku, pokrzywy i wody, którym spryskuje się drzewa oblężone przez te owady.

Kolejnym świetnym pomysłem na walkę z mrówkami są świeże liście pomidorów. Mrówki nie cierpią ich zapachu dlatego warto obłożyć nimi drogę, którą chodzą lub rośliny, które atakują. W ten sam sposób można postąpić z liśćmi wrotycza.

Do odstraszających mrówki roślin należy również lawenda, tymianek czy mięta. Warto więc pomyśleć o posadzeniu tych ziół w ogrodzie.

W każdej kuchni powinny się znaleźć produkty, które również pomagają zwalczyć problem występowania tych owadów. Są nimi ocet i proszek do pieczenia.
Post Your Thoughts