Kiedy przychodzi pora letnia, czas spędzony w ogrodzie wydłuża się do godzin nocnych. Żeby odpoczywało się przyjemnie, ważne jest otoczenie, w którym się przebywa.

Zaniedbany trawnik z trawą po pas nie wygląda zbyt dobrze, a jakość relaksu w gąszczu pełnym robactw nie należy do najmilszych. Aby nie dopuścić do tak drastycznej sytuacji, należy często kosić trawę. Oczywiście nie jest to czynność zbyt lubiana, ponieważ jest bardzo czasochłonna. Jeżeli jednak trawa nie będzie systematycznie przycinana, grozi przeobrażeniem się w gęsty busz, który nie będzie atrakcyjny.

Kiedy więc zacząć przygodę z koszeniem trawy? Pierwsze koszenie trawy powinno nastąpić już w kwietniu. Wysokość ustawienia noży powinna wtedy wynieść 4-5 centymetrów. Przy tak wczesnym wykoszeniu w trawnika szybciej wyrastają źdźbła młodej trawy, a szaro-bury kolor naturalnego dywanu przeobraża się w soczystą, długo oczekiwaną zieleń. Przy kolejnych koszeniach trawnik można przycinać na długość 3-4 centymetrów.

Najczęstsze koszenie przypada na Maj i Czerwiec. W tym czasie przyrost trawy jest najwyższy. Dzieje się tak z powodu dużej wilgotności w nocy i ciepłego powietrza w ciągu dnia. To idealne warunki do intensywnego wzrostu traw. W tym okresie nie trzeba się starać, aby piękny ogród z trawnikiem przerodził się w gąszcz nie do przejścia. Niekoszona trawa zakwita, a po ścięciu zostanie rżysko. Najlepiej jest po prostu nie dopuścić do wzrostu trawy powyżej 8 centymetrów. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy w maju i czerwcu kosić trawnik co 2-3 dni.

Na chwile odetchnienia można liczyć w lipcu i połowie sierpnia, gdyż z powodu gorąca trawa wolniej rośnie. Sytuacja jednak się zmienia w drugiej połowie sierpnia i wzrost trawy znowu się zwiększa aż do końca września.

Nawożone trawniki również potrzebują częstego koszenia. Intensywne nawożenie np. za pomocą azotu powoduje bujny przyrost trawy. Zmienia ona również swój kolor na ciemnozielony. Nawożąc trawniki, należy liczyć się z tym, że nie obejdzie się bez koszenia minimum 2-3 razy w tygodniu.

Podlewanie trawników również ma wpływ na częstotliwość koszenia. Jeżeli trawa jest regularnie podlewana, jej wzrost będzie prawie dwukrotnie szybszy. W takiej sytuacji ogrodnika podlewającego trawnik czeka koszenie 2 razy w tygodniu.
Post Your Thoughts