Oprócz częstego koszenia trawnik nie rzadko wymaga dodatkowego zabiegu, którym jest usuwanie chwastów. W okresie wiosenno- jesiennym wszystkie rośliny ładnie rosną i niestety chwasty też.

W końcu to też rośliny, które bez konieczności nawożenia bujnie się rozrastają po powierzchni trawnika. Tym sposobem cała ciężka praca związana z zabiegami pielęgnacyjnymi ogrodu idzie na marne.

Na szczęście jest kilka sposobów na walkę w tymi niepożądanymi roślinami.

Najkorzystniej byłoby nie dopuścić do rozwoju chwastów w ogrodzie. Można spróbować temu zapobiec już podczas planowania trawnika. Przy wyborze nasion trawy należy wziąć pod uwagę jakość i cenę. Kupować u sprawdzonych producentów, wówczas oprócz nasion traw ryzyko wystąpienia nasion chwastów jest minimalne.

Kiedy trawnik jest już posiany, należy kosić systematycznie na wysokość 4-5 centymetrów, ryzyko zakiełkowania przywianego ziarenka chwastu jest mało prawdopodobne. Trawnik należy pielęgnować poprzez spulchnianie i napowietrzanie gleby. Po takich zabiegach ziemia będzie znacznie lepiej absorbować wodę, która odpowiednio nawodni korzenie traw. W efekcie trawnik będzie odżywiony a ryzyko wystąpienia chwastów, znikome.

Jeżeli jednak chwasty pojawiły się na trawniku to najskuteczniejszą, a zarazem ekologiczną metodą jest ich mechaniczne usuwanie. Najlepiej jest wyrywać chwasty po deszczu. Ziemia jest wilgotna i łatwo jest wyrwać rośliny z korzeniami. Podczas usuwania okazałych okazów np. mleczy można sobie pomóc jakimś narzędziem ogrodniczym np. łopatką do sadzenia kwiatów.

Pomocny w walce z chwastami może okazać się przygotowany samodzielnie nawóz z pokrzyw. Przy usuwaniu nieproszonych roślin skuteczny też jest ocet, a także sól. W walce z chwastami przychodzi również wrzątek. Wystarczy polać nim roślinę, zaczekać aż uschnie, a następnie usunąć. W sklepach ogrodniczych można również zakupić specjalne biodegradowane środki do usuwania chwastów. Warto wypróbować właśnie te ekologiczne metody, zanim sięgnie się po bardziej żrące, chemiczne produkty. Jeżeli zaplanowane jest użycie chemicznych środków chwastobójczych, należy pamiętać, aby używać ich zgodnie z instrukcją.
Post Your Thoughts