Panel edycyjny
Polecamy Polecamy
Tu kupisz nasiona roślin egzotycznych

 

Jak wybrać odpowiedni sekator?

Jak wybrać odpowiedni sekator?

Zima to pora, kiedy podczas spaceru w ogrodzie można ściąć dzikie pędy i prześwietlić drzewa owocowe, a do tego niezbędny jest sekator. Czym kierować się podczas wyboru sekatora?


Czy istnieje sekator idealny?
Doskonały sekator powinien być lekki, ciąć przy małym użyciu siły, nie ulegać awariom, a na dodatek ładnie wyglądać. Niestety nie wszystkie sekatory są w stanie spełnić wszystkie te wymogi. Dlatego warto dłużej zastanowić się nad wyborem tego narzędzia. Pozwoli to zaoszczędzić wiele wysiłku, czasu i pieniędzy.

Przyjrzyjmy się sekatorom, których używają profesjonaliści. Podczas pracy w sadzie muszą oni często wykonywać nawet kilka tysięcy cięć dziennie, więc produkty przeznaczone dla nich są szczególnie wydajne i niezawodne. Specjalny kształt ostrza, ergonomiczne rączki oraz perfekcyjne mechanizmy gwarantują pracę przy minimalnym wysiłku. Różnica w działaniu będzie widoczna nawet dla amatora ogrodnictwa.

Warto zwrócić uwagę także na gwarancję i dostępność części zamiennych. Markowe sekatory mogą mieć nawet dwuletni okres gwarancji. Natomiast dostępność części zamiennych świadczy o tym, że w sekatorze niektóre części ulegają naturalnemu zużyciu, a całe urządzenie pozostaje sprawne.

Dlaczego warto zainwestować w dobry sekator?
Dobre sekatory zmniejszają wysiłek, jaki trzeba włożyć w pracę. Odpowiednio wyprofilowane ergonomiczne rączki to mniejsze obciążenie dłoni i nadgarstka. Zakup markowego sekatora to inwestycja w komfort pracy ogrodnika.

Skorzystają na tym również rośliny - ostrza dobrej jakości mniej kaleczą cięte miejsca. Dzięki temu rany po cięciu szybciej się goją i są mniej narażone na ryzyko infekcji.

Kowadełkowy czy nożycowy? Jaka jest różnica?
Różnica pomiędzy sekatorem kowadełkowym, a nożycowym tkwi w konstrukcji mechanizmu tnącego. W sekatorze kowadełkowym mamy jedno ostrze, które tnie gałąź opartą na szerokim kowadełku. Cięcie kończy się w momencie, kiedy ostrze zetknie się z kowadełkiem. Natomiast w sekatorze nożycowym zarówno ostrze, jak i przeciwostrze tną gałąź. Nie stykają się, lecz (podobnie jak w nożyczkach) mijają się bardzo blisko siebie.

Specjaliści są podzieleni w kwestii wyższości sekatorów kowadełkowych nad nożycowymi, jednak w ostatnich latach kowadełko staje się coraz popularniejsze.

Czy wielkość sekatora ma znaczenie?
W przypadku sekatorów dwuręcznych zwykle mamy do wyboru klika długości ramion. Czy warto kupować jak najdłuższe sekatory? Zgodnie z prawami fizyki długie ramię przekłada się na mniejszy wysiłek podczas cięcia. Jest to jednak zgubne, bo pozorna lekkość może doprowadzić do usterki sekatora. Przy cięciu grubszych gałęzi czasem odchylamy sekator, co w najgorszym wypadku skutkuje złamaniem ostrza. Dlatego do bardzo grubych gałęzi należy użyć piły, a gałęzie o grubości do 4 cm lepiej ciąć sekatorem o średniej długości ramion.

Original Löwe to marka najlepszych niemieckich sekatorów. Od 1923 roku nieprzerwanie wytwarza perfekcyjne narzędzia tnące. Jej produkty są doceniane na całym świecie przez profesjonalistów pracujących w ogrodach, sadach i winnicach. Cechują się niezawodnością i bardzo lekką pracą. Teraz dostępne także w Polsce!

Löwe 1
Najpopularniejszy na świecie uniwersalny sekator kowadełkowy. Opatentowany już 1923 roku. Posiada niezawodne ostrze wykonane ze specjalnego stopu stali.
Tnie gałęzie o grubości do 25 mm. Waga 290 g, długość 20 cm. Zobacz...
Löwe 5
Najlżejszy na świecie profesjonalny sekator kowadełkowy - tylko 175 gramów! Mieści się w kieszeni i będzie nieodłącznym towarzyszem podczas wszystkich prac ogrodowych.
Tnie gałęzie o grubości do 18 mm. Długość 17 cm. Zobacz...
Löwe 20
Kowadełkowy sekator dwuręczny. Ostrze pokryte teflonem. Dostępny w czterech wariantach długości ramion (50, 65, 80, 100 cm). Bardzo solidny i bardzo lekki.
Tnie gałęzie o grubości do 45 mm. Zobacz...
0000-00-00 00:00:00
Wiadomości

Artykuły

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Oto 2 najważniejsze powody!

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Oto 2 najważniejsze powody!

Hortensje to krzewy o wspaniałych dużych kwiatostanach, najczęściej kulistych lub owalnych, barwy białej, niebieskiej, różowej bądź czerwonej. Możemy je podziwiać od początku lata aż do jesieni. Czasem jednak nie chcą zakwitnąć... Dlaczego?

Jak nawozić róże?

Jak nawozić róże?

Róże, podobnie jak wiele innych roślin ogrodowych, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i nawożenia. Nawożenie róż rozpoczyna się wczesną wiosną, a odpowiednio wykonane nie tylko wpłynie na prawidłowy rozwój ulistnienia i kwiatów ale też zmniejszy podatność różanych krzewów na ataki chorób.

Truskawki - amatorska uprawa w ogrodzie

Truskawki - amatorska uprawa w ogrodzie

Te aromatyczne owoce rozpoczynają w naszych ogrodach czas zbiorów. Trudno znaleźć kogoś, kto oparłby się czerwonym, soczystym i słodkim truskawkom. Znajdzie się na nie miejsce w każdym ogrodzie. Dlatego warto się zapoznać z informacjami jak odpowiednio uprawiać truskawki.

 
strony www, sklepy internetowe, pozycjonowanie Copyright © 2006-2008 FloraPlanet. Wszelkie prawa zastrzeżone.