Aby ogród był zadbany, prace związane z jego pielęgnacją nie powinny się zakończyć jesienią a powinny trwać cały rok. Kalendarz prac ogrodniczych jest pomocny w planowaniu zajęć.

Posiadając taki harmonogram, utrzymanie ogrodu w nienagannym stanie się prostsze. Żeby sprostać wszystkim czynnościom pielęgnacyjnym, warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia.

Styczeń

Jest to miesiąc, w którym należy strząsać śnieg z krzewów i gałęzi drzew. Dodatkowym zajęciem jest odśnieżanie chodników i podjazdów.

Luty

Z końcem lutego można zacząć przycinać niektóre gatunki drzew i krzewów. Jednak takich operacji nie należy wykonywać na klonie czy brzozie, te drzewa można podcinać od czerwca do września. W tym miesiącu warto również przeserwisować wszystkie narzędzia ogrodowe.

Marzec

W tym miesiącu, a dokładnie w jego drugiej połowie można pomyśleć o zabiegach pielęgnacyjnych żywopłotów. Do strzyżenia nadają się już cis i bukszpan. W marcu można zacząć już zasypywanie kretowisk, grabienie liści i patyków.

Kwiecień

Jest to najlepsza pora na sadzenie nowych drzewek owocowych, jak i iglastych oraz krzewów. W kwietniu zaczyna się też wysoki wzrost traw. To czas, w którym kosiarka zaczyna swoją pracę.

Maj

W maju przyrost trawy wydaje się nie do okiełznania. Koszenie trawy to cotygodniowy obowiązek. Należy zwrócić uwagę na ustawienie wysokości cięcia. Optymalna wysokość szczyżenia trawników to 4- 5 cm.

Czerwiec

W drugiej połowie tego miesiąca przycina się żywopłoty liściaste oraz iglaste. Częstotliwość koszenia można zmniejszyć, w zależności od indywidualnego przyrostu trawnika.

Lipiec

W tym czasie rośliny potrzebują dodatkowych substancji odżywczych. Pamiętać należy o odpowiednim nawożeniu wszystkich roślin oraz podlewaniu.

Sierpień

W tym miesiącu oprócz podlewania przychodzi czas na ostatnie przystrzyżenie krzewów i drzew. Należy to wykonać w drugiej połowie miesiąca.

Wrzesień

W tym miesiącu można sadzić drzewa i krzewy iglaste. To dobry czas również na założenie nowego trawnika.

Październik

O tej porze roku po raz ostatni kosi się trawnik. Ważne, aby po skoszeniu trawy dokładnie ją wygrabić.

Listopad

To moment, w którym spod drzew i krzewów grabi się opadłe liście.

Grudzień

Jest to najlepsza pora roku do formowania koron drzew liściastych. Wyjątkiem są oczywiście klony i brzozy, które przycina się od czerwca do września.
Post Your Thoughts