Podlewanie kwiatów i krzewów powinno zacząć się wczesną wiosną. Wszystkie rośliny do życia potrzebują wody, a żeby bujnie rosnąć, niezbędne jest ich nawożenie.

Często z braku czasu rośliny w ogrodzie są podlewane od czasu do czasu, co niestety ma negatywny wpływ na urodzajność. Większość kwiatów musi być regularnie podlewana. Najlepiej tę czynność wykonać wczesnym rankiem. Jest to najlepsza pora dnia na nawodnienie roślin, ale niestety ten wariant jest to rzadko praktykowany. Najczęściej czas poświęcony na pielęgnację roślin jest w porze wieczornej. To też dobry moment na podlewanie, z tym że w ogrodzie mogą pojawić się ślimaki, które uwielbiają mokre i wilgotne środowisko, które utrzymuje się w ogrodzie przez całą noc, dokładnie w porze żyrowania tych mięczaków. To dowód na to, że podlewanie poranne jest lepsze, gdyż nadmiar wody odparuje w ciągu dnia, a ryzyko wystąpienia ślimaków jest niewielkie. Oprócz tradycyjnego podlewania można również za pomocą spryskiwacza zraszać liście roślin. W czasie upałów jednak się nie sprawdzi. Wszystkie rośliny należy podlewać bardzo obficie.

Oprócz podlewania roślin w ogrodzie istotną rolę ma też nawożenie. Aby nawożenie roślin miało sens, należy to zrobić w odpowiednim czasie. Zastosowanie nawozu podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych również mija się z celem. Najczęściej rośliny nawozi się azotem. Należy to zrobić wczesną wiosną, po rozmarznięciu się gleby, czyli najlepiej w kwietniu, kiedy rośliny wybudzają się z zimowego snu. Dzień, w którym planowane zostało nawożenie, musi być bezwietrzny i pochmurny z możliwością opadów. Deszcz ułatwi rozpuszczenie się nawozu.

Drzewa i krzewy ozdobne nawozimy podczas sadzenia do gleby. Do dołka przeznaczonego pod drzewo/krzew wlewamy kompostownik i mieszamy z glebą w proporcji 1:1. Dopiero do tak przygotowanej ziemi można wsadzić roślinę.

Rośliny ozdobne należy nawozić systematycznie. Do obfitego kwitnięcia potrzebują fosforu, potasu i żelaza. Kwiaty trzymane na balkonie powinno nawozić się raz w tygodniu. W przypadku roślin posadzonych w ogrodzie nawożenie należy wykonać co 3-4 tygodnie. Ostatni termin nawożenia większości drzew i krzewów powinien upłynąć w połowie sierpnia, aby rośliny mogły przygotować się do zimy.
Post Your Thoughts