Panel edycyjny
Polecamy Polecamy
Tu kupisz nasiona roślin egzotycznych

 

Szachownica cesarska - piękna i łatwa w uprawie

Szachownica cesarska - piękna i łatwa w uprawie

Szachownica cesarska to bylina cebulowa o niebywałych kwiatostanach, idealna do uprawy amatorskiej na działkach i w ogródkach przydomowych. Oto kilka faktów i poradnik uprawy tej rośliny.


Korona cesarska należy do rodzaju szachownica (Fritillaria) i jest najchętniej uprawianym gatunkiem z tego rodzaju. Kwiat ten posiada liczne zalety predysponujące ją do uprawy na działce. Po pierwsze może stanowić doskonałą ozdobę rabat kwiatowych. Jest dość wysoka (osiąga wysokość ponad 1 m), a na szczycie jej sztywnej, dumnie wyciągniętej ku górze łodygi znajduje się majestatyczny kwiatostan, składający się z 6-8 kielichowatych kwiatów opadających ku dołowi, znad których wystaje pióropusz zielonych liści, przypominających koronę. Stąd właśnie, stosowane zamiennie nazwy korona cesarska oraz szachownica cesarska. Dzięki tym walorom ozdobnym, sprawdza się zarówno jako soliter na trawniku, jak również w zestawieniu z innymi roślinami na rabacie.

Gatunek ten nie sprawia też zbyt dużych problemów uprawowych. To kolejny atut korony cesarskiej. Cebule można sadzić od końcówki sierpnia do połowy września na głębokości około 20 cm. Miejsce uprawy powinno być słoneczne i zaciszne, a ziemia żyzna i przy tym przepuszczalna. Zanim zacznie się zima, miejsce sadzenia powinno się okryć warstwą izolacyjną z kory lub suchych liści. Dodatkowo można też rozłożyć gałązki świerkowe. To zabezpieczenie da nam pewność, że nowe rośliny bez trudu przetrwają zimowe mrozy.

Gdy nadejdzie wiosna zimowe zabezpieczenie ściągamy i zaczynamy podlewać. Warto też zasilić nawozem. Może być to nawóz wieloskładnikowy dla kwiatów rabatowych.

Kwiaty będą zdobić roślinę od kwietnia do maja. Z początkiem lata części nadziemne rośliny zasychają. Wówczas ograniczamy podlewanie. Od tej pory nie musimy pilnować aby gleba była wilgotna - roślina rozpoczyna okres spoczynku. Następna dobra informacja - nie musimy rośliny wykopywać. Ten gatunek wręcz nie lubi przesadzania. Dla nas to mniej pracy. Ewentualne wykopywanie można przeprowadzić co 3 do 4 lata aby rozmnożyć cebule przez podział. Uprawa jest zatem mniej kłopotliwa niż w przypadku wielu innych roślin cebulowych, które trzeba wyjmować z ziemi co roku.

Jak gdyby tego było mało, korona cesarska, poza walorami ozdobnymi i stosunkowo łatwą uprawą, pomoże nam też odstraszyć uciążliwe zające oraz gryzonie, takie jak nornice.

Jak sądzę udało mi się zachęcić do uprawy na ogrodowych rabatach tej pełnej zalet rośliny cebulowej.

0000-00-00 00:00:00
Wiadomości

Artykuły

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Oto 2 najważniejsze powody!

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Oto 2 najważniejsze powody!

Hortensje to krzewy o wspaniałych dużych kwiatostanach, najczęściej kulistych lub owalnych, barwy białej, niebieskiej, różowej bądź czerwonej. Możemy je podziwiać od początku lata aż do jesieni. Czasem jednak nie chcą zakwitnąć... Dlaczego?

Jak nawozić róże?

Jak nawozić róże?

Róże, podobnie jak wiele innych roślin ogrodowych, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i nawożenia. Nawożenie róż rozpoczyna się wczesną wiosną, a odpowiednio wykonane nie tylko wpłynie na prawidłowy rozwój ulistnienia i kwiatów ale też zmniejszy podatność różanych krzewów na ataki chorób.

Truskawki - amatorska uprawa w ogrodzie

Truskawki - amatorska uprawa w ogrodzie

Te aromatyczne owoce rozpoczynają w naszych ogrodach czas zbiorów. Trudno znaleźć kogoś, kto oparłby się czerwonym, soczystym i słodkim truskawkom. Znajdzie się na nie miejsce w każdym ogrodzie. Dlatego warto się zapoznać z informacjami jak odpowiednio uprawiać truskawki.

 
strony www, sklepy internetowe, pozycjonowanie Copyright © 2006-2008 FloraPlanet. Wszelkie prawa zastrzeżone.