Ślimaki są zmorą nie jednego ogrodnika. Bardzo lubią środowisko wilgotne i zacienione, dlatego ogród to wymarzony raj dla tych mięczaków. Potrafią zniszczyć każdą roślinę, poprzez obgryzanie liści i korzeni.

Wskazówką na występowanie ślimaków w ogrodzie jest charakterystyczny śluz, który zostawiają np. na liściach. Istnieje kilka metod na pozbycie się tych szkodników. W zależności od upodobania mamy do wyboru środki chemiczne, dostępne w sklepach ogrodniczych, jak i domowe, naturalne sposoby. To właśnie te nieinwazyjne sposoby zostaną opisane.

Jeżeli w ogrodzie pojawiają się ślimaki z muszlą, można je zbierać. Gorzej, jeżeli rośliny ogrodowe atakowane są przez ślimaki nagie. Te szkodniki pojawiają się przeważnie w nocy między godziną 21 a 1 i na próżno zdaje się bieganie z latarką i próba ich zbierania.

Jednym sposobem na uniknięcie inwazji ślimaków jest sadzenie roślin skutecznie ich odstraszających. Należy pomyśleć o posadzeniu bzu czarnego, krwawnika pospolitego, nasturcji wielkokwiatowej czy bieluń dziędzierzawa. Jeżeli w ogrodzie przewidziane są grządki warzywne, to nie powinno na nich zabraknąć majeranku, gorczycy białej, szałwii lekarskiej, cebuli oraz czosnku.

Kolejnym sposobem na pozbycie się ślimaków z ogrodu jest rozsypanie fusów z kawy wokół roślin np. truskawek. Ślimaki nie lubią zawartej w kawie kofeiny, dlatego nie będą żerować na roślinach. Dodatkowych plusem obsypania dookoła roślin jest fakt, że fusy doskonale nawożą ziemię i rośliny są bardziej okazałe.

Doskonałym sposobem na odstraszenie ślimaków jest obsypanie dookoła roślin popiołem lub sadzą. Metodę tę jednak należy stosować tylko w przypadku roślin ozdobnych. Popiół nie powinien znaleźć się w pobliżu grządek z warzywami czy owocami.

Naturalnym preparatem odstraszającym ślimaki jest gnojówka z ziela piołunu. Aby ją przygotować, należy 0,5 kg ziela zalać 5 litrami wody i odstawić na 2-3 tygodnie. Po tym czasie można spryskiwać liście roślin. Zabieg ten nie tylko pomaga w walce ze ślimakami, ale również zwalcza inne szkodniki.

Bardzo ważne są również działania profilaktyczne, dzięki którym ślimaki nie będą miały warunków do bytowania. Należy pamiętać o częstym koszeniu trawy, plewieniu chwastów oraz porządku w ogrodzie.
Post Your Thoughts