Wiosna to czas, kiedy roślinom doniczkowym należy poświęcić kilka godzin więcej niż w pozostałych porach roku. Jest to najlepszy moment na zabiegi związane z przesadzaniem, przycinaniem i odmładzaniem roślin. Rośliny nie wybudziły się jeszcze z zimowego snu i po zabiegach upiększających szybciej się regenerują.

Najczęstszym działaniem związanym z pielęgnacją roślin jest przesadzanie. Szczególnie wymagają tego rośliny, które mają tendencję do szybkiego wzrostu. W zbyt małej doniczce rośliny nie mają miejsca na rozrost korzeni. Rośliny należy również rozsadzać z uwagi na wyjałowienie ziemi. Stara ziemia nie dostarcza już żadnych składników odżywczych. W trakcie przesadzania należy pamiętać, aby usunąć jak najwięcej starej ziemi, przy czym nie uszkadzając korzeni. Przed przesadzeniem rośliny warto dno nowej doniczki wysypać żwirkiem lub keramzytem. Taki zabieg zapewni odpowiednie odprowadzenie nadmiaru wody, co uchroni przed gniciem korzeni. Po wysypaniu doniczki żwirkiem należy wsypać ziemie uniwersalną lub odpowiednią do gatunku roślin.

Powszechną czynnością wykonywaną przy roślinach doniczkowych jest przycinanie. Zabieg ten wykonuje się za pomocą ostrych nożyc lub podręcznego sekatora.

Przycinanie roślin służy również do pozbycia się starych zżółkniętych liści lub młodych, które wprowadzają nieład przy formowaniu wyglądu rośliny.

W przypadku niektórych roślin stosuje się przycięcie odmładzające – należy skrócić całą roślinę do wysokości 10 cm. Po tym zabiegu roślina wypuści nowe pędy.

Kolejnym zabiegiem, który działa odmładzająco na rośliny, jest rozsadzenie. Aby tego dokonać, należy podzielić dorosłą roślinę na mniejsze części, które należy posadzić w osobnych doniczkach. Innym sposobem na odświeżenie rośliny jest zabieg polegający na obcięciu końcówek pędów i wykorzystaniu ich jako młode sadzonki. W ten sposób można postąpić z peperomią, koleusem i syngonium. Sadzonki tych roślin bardzo szybko przekształcają się w dorodne okazy.

Najłatwiejsze do odmładzania są zielistki i tolmiee, ponieważ same tworzą rozmnóżki, które należy rozdzielić od rośliny, a następnie posadzić w doniczkach.
Post Your Thoughts