Panel edycyjny
Polecamy Polecamy
Tu kupisz nasiona roślin egzotycznych

 

Wypoczynek w ogrodzie

Wypoczynek w ogrodzie

Zakładając ogród, czy to przydomowy czy też na działce za miastem, zazwyczaj myślimy również o stworzeniu kącika wypoczynkowego. Po pracy na działce, koszeniu trawy, pieleniu rabat lub cięciu krzewów, dobrze jest mieć miejsce, w którym można usiąść i zjeść drobny posiłek. W takim miejscu można postawić ławkę lub leżaki ogrodowe, parasol dający nieco cienia i grill, który pozwoli przyrządzić coś ciepłego. W odpowiednio urządzonym miejscu do wypoczynku spędzimy miło czas z rodziną i dziećmi lub znajomymi odwiedzającymi nas na działce.


Kącik wypoczynkowy można urządzić w miejscu osłoniętym od wiatru i najlepiej również odgrodzonym od oczu sąsiadów i przechodniów. Nieco intymności zapewnią nam wszelkie ażurowe przesłony, np. z mat wiklinowych lub żywopłot. Warto też tak usytuować nasz kącik do relaksu aby rozpościerał się z niego przyjemny dla oka widok, np. na ogrodowy staw lub  ładnie zagospodarowane, urokliwe rabaty kwiatowe.

Ogólna zasada brzmi, że miejsce do wypoczynku powinno być ciepłe i słoneczne, co się przyda szczególnie jeżeli lubimy się opalać. Czasem jednak w upalne letnie dni potrzebujemy też nieco cienia. Wówczas niezbędny okaże się parasol ogrodowy. Posiadając parasol sami będziemy decydować o tym kiedy ma być nieco cienia, a kiedy chcemy przebywać w pełnym słońcu, oczywiście o ile wybierzemy parasol składany.

Na szczęście z tym nie będzie problemu. W sklepach dostępne są rozmaite parasole ogrodowe o konstrukcji drewnianej, stalowej lub aluminiowej. Najładniej w ogrodzie prezentują się parasole pokryte tkaninami w kolorach naturalnych, dopasowanych do kolorystyki innych elementów architektury ogrodowej. W zależności od potrzeb, znajdziemy parasole ogrodowe o różnych rozmiarach i kształtach, zarówno prostokątne, kwadratowe jak i okrągłe. Do parasola należy dokupić solidną, odpowiednio ciężką podstawę, która zapobiegnie jego przewracaniu się. Niektóre parasole ogrodowe mogą być też wsuwane w środek stołu. Wybór parasoli jest tak duży, że każdy znajdzie parasol ogrodowy odpowiedni do swoich potrzeb. Po zakończeniu biesiady w ogrodzie pamiętajmy zawsze aby parasol złożyć. Zapobiegnie to niszczeniu jego pokrycia oraz ewentualnemu przewróceniu przez silne podmuchy wiatru.

Niektóre osoby wolą jednak, zamiast parasola ogrodowego, odpoczynek w cieniu drzewa. Jeżeli wybierzemy takie rozwiązanie, warto posadzić drzewo tworzące parasolowatą koronę. Taki efekt uzyskuje się zazwyczaj szczepiąc roślinę o pędach zwisających lub rozłożystych na dość wysokim pniu. Wysokość podkładki powinna mieć co najmniej 1,8 metra, gdyż podkładka już nie urośnie bardziej w górę. Potem, poprzez odpowiednie cięcie i prowadzenie, do nas należy zadanie uformowania jak najbardziej rozłożystej korony takiego drzewka. Taki żywy parasol możemy uzyskać sadząc brzozę 'Youngii', wiąz górski 'Camperdownii' lub np. buk pospolity 'Purpurea pendula'. Bardziej dociekliwi znajdą jeszcze kilka innych gatunków i odmian nadających się do tego celu.

Jeżeli lubimy się wylegiwać w słońcu, przydatne będą też leżaki ogrodowe. Najbardziej praktyczne są leżaki ogrodowe z tworzyw sztucznych - lekkie i łatwe do składania i przenoszenia. Znacznie ładniej jednak wyglądają leżaki wykonane z materiałów naturalnych, takich jak drewno.

Ławki czy leżaki ogrodowe można postawić na trawie. Jeżeli myślimy o komplecie, przy którym można spożywać większe posiłki, czyli stole i krzesłach, warto kącik wypoczynkowy wyłożyć drewnianymi podestami, płytkami klinkierowymi czy choćby kostką brukową. Ato po to, aby powierzchnia była równa i twarda, a stół i krzesła stały prosto i nie wywracały się.

No dobrze - stołówka jest już urządzona. A co z kuchnią? W sklepach są dostępne rozmaite grille ogrodowe węglowe, gazowe lub elektryczne. Posiłki przygotowywane na grillach węglowych mają charakterystyczny aromat ale nie uchodzą za najzdrowsze. Lepiej dania przygotowywać  na grillu gazowym lub elektrycznym, choć jego zakup wiąże się ze znacznie większym wydatkiem.

Najbardziej ambitni kucharze ogrodowi mogą zbudować konstrukcję stałą w postaci grilla z kamienia. Taki zdecydowanie będzie miał najwięcej uroku, doskonale wkomponowując się w ogrodową przestrzeń. Jakiego grilla byśmy jednak nie wybrali, zawsze trzeba przestrzegać zasad przygotowywania zdrowych i bezpiecznych posiłków. 

Jeżeli mamy dzieci, warto też pomyśleć o zapewnieniu nieco rozrywki i dla nich. Z tego względu wiele osób decyduje się na zamontowanie w ogrodzie piaskownicy (ze względów higienicznych, gdy nie jest używana, koniecznie trzeba ją przykrywać plandeką lub dokupionym w komplecie deklem) , drewnianej huśtawki lub wieżyczki ze zjeżdżalnią. Dobór urządzeń musi być dostosowany do wieku i potrzeb dziecka. Przed zakupem upewnijmy się dla jakich dzieci są przeznaczone i czy spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa. W ogrodzie urządzenia do zabaw powinny być tak ulokowane abyśmy z kącika wypoczynkowego mogli obserwować jak bawią się dzieci.

Jeżeli pomyślimy o tych wszystkich elementach wypoczynkowego zakątka w ogrodzie, relaks tutaj stanie się czystą przyjemnością i będziemy tu chętnie przebywać zarówno w towarzystwie bliskich, jak i w chwilach, kiedy potrzebujemy nieco samotności. Świeże powietrze i ładnie zagospodarowana przestrzeń będą nas zawsze pozytywnie nastrajać.

0000-00-00 00:00:00
Wiadomości

Artykuły

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Oto 2 najważniejsze powody!

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Oto 2 najważniejsze powody!

Hortensje to krzewy o wspaniałych dużych kwiatostanach, najczęściej kulistych lub owalnych, barwy białej, niebieskiej, różowej bądź czerwonej. Możemy je podziwiać od początku lata aż do jesieni. Czasem jednak nie chcą zakwitnąć... Dlaczego?

Jak nawozić róże?

Jak nawozić róże?

Róże, podobnie jak wiele innych roślin ogrodowych, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i nawożenia. Nawożenie róż rozpoczyna się wczesną wiosną, a odpowiednio wykonane nie tylko wpłynie na prawidłowy rozwój ulistnienia i kwiatów ale też zmniejszy podatność różanych krzewów na ataki chorób.

Truskawki - amatorska uprawa w ogrodzie

Truskawki - amatorska uprawa w ogrodzie

Te aromatyczne owoce rozpoczynają w naszych ogrodach czas zbiorów. Trudno znaleźć kogoś, kto oparłby się czerwonym, soczystym i słodkim truskawkom. Znajdzie się na nie miejsce w każdym ogrodzie. Dlatego warto się zapoznać z informacjami jak odpowiednio uprawiać truskawki.

 
strony www, sklepy internetowe, pozycjonowanie Copyright © 2006-2008 FloraPlanet. Wszelkie prawa zastrzeżone.