Panel edycyjny
Polecamy Polecamy
Tu kupisz nasiona roślin egzotycznych

 

Żółknące liście różanecznika. Czy zawsze oznaczają fytoftorozę?

Żółknące liście różanecznika. Czy zawsze oznaczają fytoftorozę?

Dość powszechnie spotykanym problemem w uprawie różaneczników są przebarwienia liści na kolor jasno zielony lub żółty. Może być to objawem bardzo niebezpiecznej choroby, jaką jest fytoftoroza. Nie warto jednak martwić się na zapas - przyczyna problemu może być znacznie łatwiejsza do rozwiązania, niż w przypadku walki z fytoftorozą. Warto zatem najpierw prawidłowo postawić diagnozę.


Fytoftoroza jest bez wątpienia najgroźniejszą chorobą atakującą różaneczniki. Jej objawy mogą być zauważalne na różnych częściach roślin. Na korzeniach można zaobserwować jasnobrązowe, szybko ciemniejące plamy. Na łodygach również pojawiają się nieregularne brązowe plamy. Na porażonych roślinach wierzchołki pędów brązowieją i brunatnieją, a nekroza rozszerza się na blaszki liściowe. Liście stają się jasnozielone lub szarawe, a następnie mogą się zwijać wzdłuż nerwu głównego. Początkowe zmiany chorobowe widoczne na jednym lub dwóch pędach, mogą z czasem objąć całą roślinę.

Wielu ogrodników amatorów nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż porażonej rośliny w zasadzie nie da się już wyleczyć. Taki egzemplarz trzeba usunąć. Aby patogen się nie rozprzestrzeniał, rosnące obok rośliny trzeba kilkakrotnie potraktować odpowiednimi fungicydami - Previcur Energy 840 SL (stosujemy doglebowo w stężeniu 0,2% - około 2 l cieczy na m kw.), oraz Mildex 711,9 WG (w stężeniu 0,2%, może być z powodzeniem używany do opryskiwania roślin). Aby ograniczyć używanie chemii w ogrodzie, fungicydy warto stosować naprzemiennie z biopreparatami (Biosept 33 SL lub Biochikol 020 PC).

Z uwagi na konieczność usunięcia egzemplarza, na którym już widać objawy fytoftorozy, zidentyfikowanie tej choroby może być bolesnym doświadczeniem dla amatora uprawy roślin. Szczególnie, jeżeli choruje roślina, którą szczególnie lubiliśmy. Dlatego też objawom chorobowym należy się dokładnie przyjrzeć aby pochopnie nie podjąć decyzji o eliminacji rośliny.

Jeżeli jedynym zauważanym objawem chorobowym są przebarwienia liści na kolor jasno zielony lub żółty, przyczyna może być znacznie mniej poważna i łatwiejsza do usunięcia. Otóż możemy mieć do czynienia jedynie z chlorozą. Chloroza jest związana z niedoborami składników pokarmowych (przyczyną chlorozy jest zaburzenie syntezy chlorofilu wywołane niedostatkiem magnezu, miedzi lub żelaza). Ten stan u różaneczników występuje z reguły gdy gleba jest zbyt zasadowa, wapienna.

Aby się upewnić, sprawdźmy pH gleby (w łatwy i szybki sposób można to wykonać niedrogim pH-metrem, który powinien być dostępny w większości sklepów ogrodniczych). Powinno wynosić pomiędzy 4,5 a 6,0. Jeśli pH gleby będzie wyższe, konieczne jest zakwaszenie. Trzeba zastosować nawozy zakwaszające glebę, a potem wokół rośliny rozsypać kwaśny materiał ściółkowy (np. rozdrobnioną korę z iglaków).

Ponieważ zakwaszanie gleby trzeba powtarzać (z reguły z czasem gleba wraca do pierwotnego pH), na przyszłość polecam zastosowanie szczepionki "Żywa grzybnia mikoryzowa dla roślin wrzosowatych". Mikoryza ułatwia roślinom pobieranie składników pokarmowych z podłoża (u różaneczników ważne, bo mają płaski system korzeniowy), a także zwiększa ich odporność na suszę oraz niekorzystne pH gleby. Co ciekawe, okazało się również że działalność grzybów mikoryzowych powoduje u roślin wrzosowatych utrzymanie się właściwego, kwaśnego pH w obrębie brył korzeniowych, nawet jeśli pH gleby w ogrodzie jest zbyt wysokie.

Szczepionka mikoryzowa skutecznie pozwoli też uniknąć problemu chlorozy w przyszłości (mikoryzę wystarczy zastosować raz na całe życie rośliny). Ważne aby zastosować oryginalną szczepionkę "Żywa grzybnia mikoryzowa dla roślin wrzosowatych" firmy MYKOFLOR, która jest preparatem w płynie. Z informacji, które posiadam, wynika iż wszelkie inne dostępne mikoryzy dla wrzosowatych sprzedawane jako suche preparaty w proszku są zupełnie nieskuteczne. A to dlatego, że grzyby zawiązujące mikoryzę z różanecznikami (i innymi wrzosowatymi) nie wytwarzają owocników i każda forma sucha grzybni jest zwykłym oszustwem.

Na koniec dodam jeszcze, że szczepionka mikoryzowa "Żywa grzybnia mikoryzowa dla roślin wrzosowatych" firmy MYKOFLOR jest wzbogacona o szczepionkę bakteryjną FYTOBAK LB. Wyniki badań przeprowadzonych w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa dowiodły, że w/w szczepionka skutecznie chroni rośliny przed zainfekowaniem fytoftorozą. Jest zatem doskonałym środkiem zapobiegającym tej chorobie.


Rafał Okułowicz
Poradnik Ogrodniczy

Literatura związana z tematem:

Różaneczniki i azalie Azalie różaneczniki wrzosy i inne wrzosowate Co dolega twoim roślinom?
0000-00-00 00:00:00
Wiadomości

Artykuły

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Oto 2 najważniejsze powody!

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Oto 2 najważniejsze powody!

Hortensje to krzewy o wspaniałych dużych kwiatostanach, najczęściej kulistych lub owalnych, barwy białej, niebieskiej, różowej bądź czerwonej. Możemy je podziwiać od początku lata aż do jesieni. Czasem jednak nie chcą zakwitnąć... Dlaczego?

Jak nawozić róże?

Jak nawozić róże?

Róże, podobnie jak wiele innych roślin ogrodowych, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i nawożenia. Nawożenie róż rozpoczyna się wczesną wiosną, a odpowiednio wykonane nie tylko wpłynie na prawidłowy rozwój ulistnienia i kwiatów ale też zmniejszy podatność różanych krzewów na ataki chorób.

Truskawki - amatorska uprawa w ogrodzie

Truskawki - amatorska uprawa w ogrodzie

Te aromatyczne owoce rozpoczynają w naszych ogrodach czas zbiorów. Trudno znaleźć kogoś, kto oparłby się czerwonym, soczystym i słodkim truskawkom. Znajdzie się na nie miejsce w każdym ogrodzie. Dlatego warto się zapoznać z informacjami jak odpowiednio uprawiać truskawki.

 
strony www, sklepy internetowe, pozycjonowanie Copyright © 2006-2008 FloraPlanet. Wszelkie prawa zastrzeżone.